Neler yeni
  • ☼ FLaTCaST ELELE'YE FACEBOOK , RESMİM.NET , HIZLIRESİM.COM , TİNYPİC.COM , PİC-UPLOAD.DE , DİRECTUPLOAD.NET aracılığı ile resim, gif vb. görseller kesinlikle eklenmemesi önemle rica olunur. Eklendiği an görevli arkadaşlar tarafından silinecektir!!! ☼

Ay'ı Bir Profesyonel Gibi Nasıl Fotoğraflarız?

PRoFeSSioNaL

Kurucu Başkan
Katılım
14 Ağu 2013
Mesajlar
2,537
Tepkime puanı
3
Puanları
38
Yaş
42
Web sitesi
www.flatcastelele.com
Ay, Bir profesyonel gibi nasıl fotoğraflanır
Küçük uydu dostumuzun iyi bir fotoğrafını çekmek göründüğünden daha zordur, ancak biraz hazırlık büyük bir fark yaratır.


Ay, fotoğrafik bir alaydır. Orada gökyüzünde asılı duruyor, bütün ihtişamı ve parlaklığıyla... Sonra onun bir fotoğrafını çekmeye çalışıyorsunuz ve dijital gürültü ve karanlık denizinde yüzen zavallı beyaz bir leke görüyorsunuz. Özellikle bir süper ay, bir kanlı ay veya bir hasat ayı ya da gerçekten hiçbir şey ifade etmeyen, ancak web sitelerinin sayfa görüntülemelerini toplamasına yardımcı olmakta son derece iyi olan, instagram kullanıcılarının beğenisini toplayan diğer ay fenomenlerinden herhangi birini yaşıyorsanız, sinir bozucudur.

Ancak, dünyanın küçük dostu ayın fotoğrafını çekmek zahmetli olsa da, sonuçlar ödüllendirici olabilir. Ne tür bir kameranız olursa olsun ayı nasıl fotoğraflayacağınızla ilgili bazı bilgiler:

Ay nasıl fotoğraflanır: Çekiminizi planlayın

Kötü haberle başlayalım: Güzel bir aya rastlamak ve onu akıllı telefonunuzla yakalamayı beklemek pek olası değil. Aslında, muhtemelen karmaşa gibi bir şeyle karşılaşacaksınız.

621-301149be351f50fd282fdf6396719dcc.jpg

Kötü ay fotoğrafı
iPhone 8 Plus'ın harika bir kamerası var, ancak ayı çekmek için harika değil. Bu, çevrimiçi olarak gönüllü olarak yayınladığım en kötü resim.


Bunun nedeni, akıllı telefonunuzun - en azından kendi başına - bu tür bir çekim yapmak için tasarlanmamasıdır. Objektif çok geniş, sensör çok fazla dijital gürültü üretiyor ve objektif genellikle cebinizden çerçeveyi çizen yapışkan maddelerle bulaşıyor. Bu güzel değil. Bu nedenle, istediğiniz çekimi görselleştirmeye değer ve bu, kullanmak isteyeceğiniz teçhizatı ve tekniği belirlemenize yardımcı olacaktır.

In-the-sky.org gibi siteler, ay etkinliklerini planlamak veya yalnızca normal ay etkinliklerini izlemek için iyi bir referanstır.

Özel bir kamera kullanma

Ayın nasıl fotoğraflanacağını öğrenmek için en iyi seçeneğiniz, poz kontrolleri ve uzun, telefoto lensi olan gelişmiş bir kameradır. Aşağıdaki çekim için, Tamron 150-600mm zum lensli ve bir genişletici takılı tam çerçeve Canon 5D Mark III DSLR kullandım. Yakınlaştırma lensleriyle ilgili sayılar hakkında hiçbir şey bilmiyorsanız, 600 mm son derece uzundur. Aslında, profesyonel spor etkinliklerinin aralarında bulacağınız büyük beyaz lenslerin çoğundan daha uzundur.

Neyse ki, sağlam bir çekim yapmak için 10.000 dolarlık donanıma ihtiyacınız yok. Yakınlaştırma lensine erişimi olan herhangi bir modern değiştirilebilir lensli Fotoğraf makinesi bu işi görecektir. İşleri biraz daha zorlaştırsa da, yerleşik uzun zum lensli kompakt bir kamera bile işe yarayabilir.

En uzun telefoto lensinizi seçin. Hangisinin hangisi olduğundan emin değilseniz, genellikle 18-55mm veya 70-200mm gibi bir aralık olarak belirtilen merceğin odak uzaklığını kontrol etmek isteyeceksiniz. Sayı ne kadar yüksek olursa, görünümünüz o kadar yakın olur.

Dahili zum lensli bir kamera kullanırken, biraz daha karmaşık hale gelir. Kamera menzilinin telefoto ucuna doğru zum yaptığınızda, çok fazla ışık giremez (çünkü diyafram küçülür). Sonuç olarak, sensörün dijital gürültüyü artıran ışık hassasiyetini yükseltmesi gerekiyor. Özel kameranız için mükemmel yakınlaştırma ve gürültü dengesini bulmak için biraz deneme yapmanız gerekebilir, özellikle de 50x'lik devasa bir yakınlaştırma söz konusuysa.
Birçok kamera ayrıca, yalnızca görüntüde kırpıldığı için göz ardı etmeniz gereken "dijital yakınlaştırma" sunar ve bunu postta daha iyi yapabilirsiniz.

Son yıllarda, akıllı telefonlar ay fotoğrafları çekme konusunda daha ustalaştı. Spesifik olarak, Hauwei ve Samsung'un her ikisi de, zoom lensli cihazlarıyla ay yakalamalarını sağlamak için belirli çekim modlarına sahiptir. Bu cihazların bir DSLR veya aynasız fotoğraf makinesiyle rekabet edebilmeleri için bir yolu var, ancak yaklaşıyorlar.

622-ed4714ab321f5041e91669edfcfb9244.jpg

Süper Ay
Bu, 2017'den bir "süper ay" yükselişidir. 1200 mm'lik bir lens kullanmak, ayın sahnede daha büyük görünmesini sağlar.


Kurulum

Bu çekim için bir tripod isteyeceksiniz, çünkü karanlık olduğu için değil, sağlam bir taban olmadan telefoto lensleri sabit tutmak ve hareket bulanıklığından uzak tutmak çok daha zor olduğu için.

Ayın net bir şekilde görüldüğü bir yer seçin; önceki gece dışarı çıkıp gökyüzündeki zorlu yolu takip etmek, her şeyin ne zaman yerli yerine oturacağına dair bir fikir edinmenize yardımcı olabilir.

Sadece ayın bir görüntüsünü istiyorsanız, konum o kadar önemli değil, ancak biraz ön plan eklemek, aya göründüğü kadar büyük, hatta daha büyük hissettirecek bir bağlam kazandırmaya yardımcı olabilir.

Bazen çekim yaptığınız zaman, bir güneş tutulması gibi belirli bir olay tarafından belirlenir, ancak aksi takdirde, kompozisyonunuz için en uygun zamanı seçebilirsiniz. Örneğin, bir ayı ufuktan yukarı çıkarken çekmek, özellikle “süper ay” durumunda, devasa görünmesini sağlayacaktır.

Kamerayı ayarlayın

Kamera pozlama modları ve terimlerine aşina değilseniz, kameranızı, genellikle mod kadranında bir "P" ile gösterilen program moduna geçirmek isteyeceksiniz. Bu otomatik bir moddur, ancak kameranız doğal olarak ayın nasıl fotoğraflanacağını bilmediğinden "pozlama telafisi" adı verilen bir şey kullanarak pozu ayarlamanıza olanak tanır. Fotoğraflarınızda poz telafisini kullanmanın tam yöntemini aramanız gerekecek.

Ay çekimleri genellikle kamera ışık ölçerlerini kandırır çünkü parlak gök cismi ile karanlık gökyüzünün ortalamasını almaya çalışır. Genellikle doğru anladığınızı söyleyebilirsiniz çünkü ayda bazı gerçek ayrıntıları görmeye başlayacaksınız.

Kamera ayarları hakkında bilginiz varsa, düşük bir ISO ayarıyla başlayın; başlamak için 100 bile işe yarayacaktır. Objektifinizden en keskin performansı elde etmek için f/8 veya f/11 gibi küçük bir diyafram seçin ve 1/125 civarında bir deklanşör hızıyla başlayın. Bu, bulunduğunuz yere bağlı olarak çok karanlık olabilir, ancak uygun gördüğünüz şekilde ayarlayabilirsiniz.

623-4f6f223a6ed0b81f88989932efae12e3.jpg

Süper Ay
Bu, yukarıdakiyle aynı ayardır, biraz sonra ve Albany, NY silüeti de dahil olmak üzere sahnenin daha fazlasını göstermek için 600 mm'lik bir lensle çekilmiştir. Havadaki nem ve çekimde kat edilen aşırı uzun mesafe nedeniyle fotoğrafta çok fazla çevresel pus fark edeceksiniz.


Ay nasıl fotoğraflanır: Fotoğrafı çekin

Merceğiniz yeterince uzunsa, aya odaklanmak oldukça kolay olmalıdır. Bir çekim oluşturmak için arka ekranı kullanırken kameranız yakınlaştırmanıza izin veriyorsa, bu, her şeyin keskin olup olmadığını dikkatlice kontrol etmenin harika bir yoludur. Fotoğraf makinesinin otomatik netleme sistemini kullanabilirsiniz, ancak sürekli ileri geri hareket ettiğini ve öznesini aradığını fark ederseniz (fotoğrafçılar buna "avlanma" der), o zaman manuel odaklama daha iyi bir bahis olabilir.

Resmi çekmeye hazır olduğunuzda, deklanşörü gerçekten ateşlemek için kameranızın otomatik zamanlayıcı modunu kullanın. Birçok kameranın, siz fotoğraf çekmek için düğmeye bastıktan sonra iki saniye bekleyecek bir modu vardır ve bu burada işe yarar. Deklanşöre parmağınızla basmak, az miktarda kamera sarsıntısına neden olabilir ve bir tripod üzerinde olsanız bile size bulanık bir fotoğraf verebilir.

Sadece bir tane almayın. Böyle bir fotoğrafta pek çok şey ters gidebilir, bu yüzden şansınız varken çekebildiğiniz kadar çok fotoğraf çekin.

Ayın gerçekten sıkı bir fotoğrafını çekmek için yeterince yaklaşamıyorsanız, çok fazla terlemeyin. Instagram'da harika görünmek için yalnızca yaklaşık 2000 x 2000 piksel boyutunda bir resme ihtiyacınız var, bu nedenle çoğu kameradan dosyaları kırpmak için bolca yer var.

Telefonunuzla Ay'ı Nasıl Fotoğraflarsınız?

İyi bir akıllı telefon ay çekiminin en büyük zorluğu lenstir. En basit çözüm, teleskoplu bir arkadaş bulmak ve ödünç almaktır. Akıllı telefon kameralarını doğrudan teleskop göz merceklerine takmak için özel adaptörler yapıyorlar, ancak sadece elle tutarak benzer bir etki elde edebilirsiniz.

Teleskop ile akıllı telefon kamerası arasına ışığın girmesini engellemek için elinizi veya hatta bir bant kullandığınızdan emin olmak istersiniz aksi halde süslü fotoğrafınızı mahvedecek mercek parlamasına ve bulanıklığa neden olabilir.

Her şeyi odakta almak için telefondan vizöre tam mesafeyi elde etmek için biraz dolaşmak muhtemelen biraz zaman alacaktır, ancak neyse ki telefonlarda çok sayıda fotoğraf için depolama alanı vardır ve kötü olanları daha sonra silebilirsiniz.

Galaxy S21 Ultra gibi özel bir yakınlaştırma moduna sahip bir telefonunuz varsa, bu yakınlaştırmayı kendi yararınıza kullanabilirsiniz, ancak iyi görünen bir şey elde etmek için biraz denemeniz gerekiyorsa şaşırmayın.

Fotoğrafları Düzenleme

Görüntüyü nasıl çekerseniz çekin, düzenleme oldukça basit olmalıdır. Kırmızı bir renk tonu verecek bir tutulma olsa bile, renk dengesi için genellikle "gün ışığı" ayarını kullanabilirsiniz. Sonuçta, bu, yakaladığınız yansıyan güneş ışığıdır.

Hem akıllı telefonların hem de özel kameraların artık düzenli olarak yaptığı bir şey olan RAW (ham) olarak nasıl çekim yapacağınızı biliyorsanız, bu özelliği etkinleştirmek, yakaladığınız tüm görüntü verilerini bir JPEG dosyası oluşturmak üzere sıkıştırmadan tutacaktır. Bu, bitmiş bir görüntüyü düzenleme konusunda size ekstra hareket alanı sağlar.

Ayın etrafında tuhaf mor veya yeşil saçaklar görürseniz, bu, renk sapmaları olarak adlandırılan bir etkidir ve özellikle daha ucuz lensler ve optiklerde, genellikle yüksek kontrastlı kenarlarda meydana gelir. Basitçe, merceğin farklı açılarda kırılan farklı ışık renklerini düzeltememesidir. Lightroom veya Photoshop gibi bir şey kullanarak gönderide düzeltebilirsiniz. Veya şimdiye kadarki en iyi kusur gizleyiciye geçin: siyah beyaz fotoğraf.
 
Üst Alt