Neler yeni
  • ☼ FLaTCaST ELELE'YE FACEBOOK , RESMİM.NET , HIZLIRESİM.COM , TİNYPİC.COM , PİC-UPLOAD.DE , DİRECTUPLOAD.NET aracılığı ile resim, gif vb. görseller kesinlikle eklenmemesi önemle rica olunur. Eklendiği an görevli arkadaşlar tarafından silinecektir!!! ☼

Forum maviş, Çörekotlu Mahlepli Kurabiyem

BELGİN

Emektar Admin
Web sitesi
www.forummavis.com

• 250 gr tereyağı veya margarin
  • 1 çay bardağı sıvı yağ
  • Yarım çay bardağı sirke
  • 1, 5 tatlı kaşığı mahlep
  • 1 tatlı kaşığı şeker
  • 1, 5 çay kaşığı tuz (silme)
  • 1 yumurta akı içine (sarısı üstüne)
  • 2 yemek kaşığı çörek otu
  • 1 paket kabartma tozu
  • Alabildiği kadar un
  • ( un miktarı bardağa göre farklılık gösterebilir o yüzden yazmadım)
[h=2][/h]Basta belirteyim bütün malzemeler oda sıcaklığında olmalı benim kullandığım yumurtanın büyüklüğü idi.
Neyse geçelim tarifine: tereyağ, yumurta, sıvı yağ, tuz, şeker, mahlep, sirke, un bir kaba konur ve kulak memesi kıvamın da bir hamur elde edilir. En son kabartma tozu ve çörek otu da eklenip biraz daha yoğrulup hamurdan bir avuç büyüklüğünde koparılıp iki streç folyo arasında dikkatlice açılıp bir bıçakla kenarlarının fazlalığı alınıp kare şekli verildikten sonra resimdeki şekil verilir. İsteyen istediği şekli yapabilir .Ama benim kolayıma bu geldi.
Bütün hamura şekil verme işlemi bitince üzerine yumurta sarısı sürülüp tepsiye dizilir 175 ‘ C fırında kızarana kadar pişirilir.
Umarım beğenirsiniz ve emekleriniz boşa gitmez. Sevgiler ♡

Hocam ; Sizin bu tariflerden sonra üç kilo almışım ,Maden suyuda yok,normal su içmeye devam :eek: Tabiki şaka, emeğinize tarifinize sağlık,Teşekkürler maden suyu olana afiyet olsun .( Koşu bantı da olur ):eek::eek:

Hocam harikasınız valla :)Çok teşekkür ederim.

Geri
Üst Alt