Neler yeni
  • ☼ FLaTCaST ELELE'YE FACEBOOK , RESMİM.NET , HIZLIRESİM.COM , TİNYPİC.COM , PİC-UPLOAD.DE , DİRECTUPLOAD.NET aracılığı ile resim, gif vb. görseller kesinlikle eklenmemesi önemle rica olunur. Eklendiği an görevli arkadaşlar tarafından silinecektir!!! ☼

BİLGİ Forum Maviş,Tahinli Çörek Tarifi

BELGİN

Emektar Admin
Web sitesi
www.forummavis.com
Hamuru için;

• 1 çay kaşığı tuz
  • 1 çorba kaşığı şeker
  • 1 çorba kaşığı kuru maya
  • alabildiğine un (başlangıç için 3 su bardağı yeterli)
  • 3 çay bardağı ılık süt
  • 1/2 su bardağı sıvı yağ
  • 2 dolu yemek kaşığı tereyağı (iyice erimiş olsun)
iç malzemesi;

• 1,5 su bardağı tahin
  • 1 su bardağından biraz fazla şeker (isteğe göre şekeri arttırın ben 1,5 su bardağı koyuyorum)
üzeri için;

• 1 yumurta sarısı
  • ceviz veya fındık
  • isteğe göre susam da ekleyebilirsiniz

Ilık sütün içine mayayı, şekeri ve tuzu koyup karıştırın, üzerine diğer malzemeleri de koyun ve yumuşak bir hamur elde edin. hamuru en az bir saat bekletin.
Beklettiğiniz hamuru 12 parçaya ayırıp bezeler yapın her bezeyi elinizle ya da merdaneyle 1 cm olacak şekilde inceltin. İncelttiğiniz hamura önceden karıştırdığınız tahin ve şeker karışımını iyice sürün ( bezenin boyutuna göre değişir ama dolu bir çorba kaşığı yeterli oluyor ve hamuru sarın. En az yarım saat bekletin.
Beklettiğiniz ruloları elinizle tezgahta yuvarlayarak inceltin ve spiral şekilde sarıp tepsiye dizin. Üzerine yumurta sarısını sürüp ceviz ve susan serpin önceden ısıtılmış 180 derece fırında 30 dk kadar (üstü kızaracak şekilde) pişirin.
Ben üzerine yumurta sürmedim bu sefer resimlerde göreceksiniz.
Dışarıdan aldıklarınızdan çok daha güzel olduğunu göreceksiniz.

Emeğine tarifine sağlık kardeşim. Teşekkürler

Geri
Üst Alt