Neler yeni
  • ☼ FLaTCaST ELELE'YE FACEBOOK , RESMİM.NET , HIZLIRESİM.COM , TİNYPİC.COM , PİC-UPLOAD.DE , DİRECTUPLOAD.NET aracılığı ile resim, gif vb. görseller kesinlikle eklenmemesi önemle rica olunur. Eklendiği an görevli arkadaşlar tarafından silinecektir!!! ☼

prenses-deniz

Emektar Admin
Katılım
27 Nis 2014
Mesajlar
999
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Yaş
49
4. AKDENİZ BÖLGESİ:

Konumu:

Bölge Türkiye’nin güneybatısındadır ve ismini güneyindeki Akdeniz’den alır.

Yer Şekilleri ve Ulaşım:

Bölge genel olarak engebeli ve dağlıktır.Kıyıdan hemen sonra, bir duvar gibi yükselen

Toslar, kıyı ile iç kesimler arasındaki ulaşımı güçleştirir. Ulaşım yolları Çubuk, Sertavul, Gülek ve Belen gibi geçitlerle sağlanır.Geniş ve verimli ovaların yanında dağlık alanlarında geniş yer kapladığı bir bölgedir.Çukurova, Amik Ovası, Silifke Ovası,Antalya Ovası en önemli ovalardandır.

Toros Dağları bölgenin batısından başlayıp Doğu Anadolu’ya kadar uzanan ülkemizin en uzun sıradağlarıdır.

Taşeli ve Teke plâtoları da Akdeniz Bölgesi’ndedir.

Ceyhan, Seyhan ve Aksu en önemli akarsulardır. Burdur, Isparta, Eğirdir göllerinin

bulunduğu Göller Yöresi olarak bilinen bölümde bu bölgemizde yer alır.

Nüfusu:

Nüfusu genellikle kıyılarda ve ovalarda toplanmıştır Çukurova üzerinde kurulan Adana, nüfus bakımından ülkemizin beşinci büyük kentidir.Adana, Osmaniye; Hatay, Kahramanmaraş,Antalya, Burdur, Mersin bu bölgedeki illerimizdir.

İklimi ve Bitki Örtüsü:

Kıyı şeridi boyunca tipik Akdeniz iklimi görülür. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağışlıdır.Bu iklim tarım üretimi ve ürün çeşitliliği açısından çok elverişli bir ortam oluşturmuştur.Akdeniz Bölgesi’nin doğal bitki örtüsü makilerdir. Doğal bitki örtüsü yaz kış yaprağını dökmeyen makiler (defne,kocayemiş, mersin,zakkum vb.) dir.

Akdeniz bölgesi, orman bakımından Karadeniz’den sonra gelir..Akdeniz bölgesindeki ormanlar ülkemizdeki ormanların %24’ünü oluşturur.

Bölgede taş evler yaygın olarak görülür.

Temel Geçim Kaynakları:

Ekonomisi daha çok tarıma dayalıdır.Türkiye’de muz üretimi sadece Akdeniz bölgesi’nde yapılır. Bölge yerfıstığı, muz, gül, mısır, soya fasulyesi,turunçgiller ve sebze üretiminde birinci sıradadır.Pamuk ve tahıl da yoğun olarak üretilir.Kış mevsiminin sıcaklık değerlerinin yüksek olması nedeniyle seracılık ve turunçgillerin üretimi önem kazanmıştır.Kırsal kesimde küçükbaş hayvancılık yaygındır.Yaygın olarak kıl keçisi beslenir.Bölgede turizm gelişmiştir. Akdeniz ikliminin özellikleri nedeniyle yaz turizmi en erken başladığı ve en geç bittiği bölgedir.
 
Geri
Üst Alt