Neler yeni
  • ☼ FLaTCaST ELELE'YE FACEBOOK , RESMİM.NET , HIZLIRESİM.COM , TİNYPİC.COM , PİC-UPLOAD.DE , DİRECTUPLOAD.NET aracılığı ile resim, gif vb. görseller kesinlikle eklenmemesi önemle rica olunur. Eklendiği an görevli arkadaşlar tarafından silinecektir!!! ☼

BELGİN

Emektar Admin
Web sitesi
www.forummavis.com
[h=2]
[/h]
  • 5-6 tane patates
  • 1 su bardağı bezelye
Köfte için;

• 300 gr kıyma
  • 1 tane yumurta
  • Yarım su bardağı galetaunu
  • 1 tane soğan
  • 2 diş sarımsak
  • 1 tane kapya biber
  • 1 tatlı kaşığı salça
  • 1 tatlı kaşığı kekik
  • 2 tatlı kaşığı tuz
  • Çay kaşığının ucu ile karabiber, acıbiber, kimyon
Sosu için;

• 1 kaşık domates salçası
  • 1 kaşık biber salçası
  • 2 su bardağı su
[h=2][/h] Arkadaşlar merhaba. Size az malzemeli az zahmetli ama bol lezzetli bir tarif vereceğim bugün. Misafir sonrası buzdolabımda az miktar kıyma unuttuğumu farkettim. Dondurup çözdürmek yerine bu şekilde değerlendirdim. İyi ki de denemişim bayıldık
263a.png

Öncelikle köftemizi hazırlayalım. Bunun için yoğurma kabına kıyma ve galeta ununu alalım. Yumurtamızı bir kenara kırıp hazırlayalım. Baharatlarımızı bir kase içine önceden hazırlarsak rahat olur. Tuz miktarına dikkat edin lütfen ben himalaya tuzu kullandığım için aynı miktar fazla gelebilir. Soğan, sarımsak, kapya biber, maydanoz ve biber salçasını rondoya alıp iyice küçültelim. Tüm köfte malzemelerini yoğurma kabında birleştirip köftemizi yoğuralım. Ben sıfır yağlı kıyma kullandığım için bu aşamada 3-4 kaşık zeytinyağı kullandım. Etiniz hafif yağlı ise gerek yok. Köftemiz dinlenirken patateslerimizi soyup küp küp doğrayalım. Isıya dayanıklı kabımıza patateslerimizi koyalım. Birer tatlı kaşığı tuz karabiber ve kekik ekleyelim. İyice karıştırıp önceden ısıtılmış 200 derece fırında 10-15 dakika pişirelim. Bu aradada köftelerimizi ceviz büyüklüğünde yuvarlayalım. Daha sonra bezelye (bezelyesiz de yemeğimiz gayet güzel olacaktır. Bizde üç tane bezelye canavarı oğlan olduğu için ben eklemeyi tercih ettim
263a.png
)ve köftelerimizi patateslerin üzerine alalım ve tekrar 10-15 dakika pişirelim. Salçaları suyla inceltip yemeğimizin üzerine yavaşça gezdirelim. Tekrar 10-15 dakika pişirelim yemeğimiz hazır. Afiyet olsun.

Pis boğaz olucam diye tarifleri okumaya korkuyorum;) Tabiki şaka .Tariflerinize sağlık. Teşekkürler.

benim tariflerim hem ekonomik hemde kilo yapmıyor :D

Şüphesiz öyledir.yiyenlere afiyetler olsun ne diyelim.Teşekkürler

Ben teşekkür ederim efendim.

Geri
Üst Alt