Neler yeni
  • ☼ FLaTCaST ELELE'YE FACEBOOK , RESMİM.NET , HIZLIRESİM.COM , TİNYPİC.COM , PİC-UPLOAD.DE , DİRECTUPLOAD.NET aracılığı ile resim, gif vb. görseller kesinlikle eklenmemesi önemle rica olunur. Eklendiği an görevli arkadaşlar tarafından silinecektir!!! ☼

BELGİN

Emektar Admin
Web sitesi
www.forummavis.com
Eskiler birbirinden lezzetli turşular kurar, bütün kış onları katık ederlermiş yemeklerine. Sanırım biz bir sonraki nesil olarak daha fazla alıştık rahata, 2 dakika turşucuya ya da markete gider alırım diyerek çıkıyoruz işin içinden. Ama insanın emek vererek yaptığı şeylerin tadı daha bir başka, daha bir lezzetli… Bizde her zaman bu düşünceyi savunduğumuz için üşenmedik, kocimle gittik pazara, turşu yapılabilecek ne varsa topladık :)
Zaten herşeyin turşuluğu çıkmış, domateslerin kızaramamış, yeşil yeşil olanları. Acurların olgunlaşamadan toplananları, lahananın en beyazı…. Karşık turşu bunun adı. Herşeyden koymalıyız içine, turşu dediğin kütür kütür olmalı. Hafif yumuşamaya yüz tutsun, hafif mayışıp kendini salsın, benim için ömrü tükenmiştir. O yüzden uzun ömürlü olmalı turşu, bir kışı çıkartmalı, kara kışa dayanıklı olmalı.
Tabi bu konuda deneyimimiz yok, daha önce hiç turşu kurulmamış evde. Turşuluk her malzeme girmiştir ama bir araya gelip kollektif turşu birliğini kurmak akıllara gelmemiştir. İlk deneyimin verdiği heyecanla araştırmalar başlayıverdi bi telaşla.
Elimizde bir sürü veri var. Lakin hangisi, bizim turşuya uyar onu bilmiyoruz :) Kulaktan dolma tarifler, internetten toplama bilgiler, püf noktalar, virgüller…. derken dedik bu iş böyle olmaz, turşu eski bir icat, o zaman bu sırrı ancak eskiler bilir mantığı ile sarılıp telefona, ne kadar aile eşrafı, dede, nine, haminne varsa aradık.
Yardım çağrılarımız Samsuna kadar ulaştı. Bu seferde elimizde doğruluğu ispatlanmış, kütür kütürlüğü tecrübeyle sabit, bir sürü tarif oldu. Bunlarda çok doğrulardı, bu kadar doğru tariften seçim yapmakta zor geldi. En iyi sonucu voltranı oluşturarak alabileceğimizi düşündük ve bize en mantıklı gelen kısımlarını birleştirerek, tariflerin olmazsa olmazlarını baz aldık.
Sonunda elimizde, tüm zamanların en denenmemiş ve en doğru tarifi vardı. Kolları sıvadık…
Turşumuzu kuralı bu gün tam 1 hafta 1 gün oldu ne kadar araştırırsak araştıralım kafamda bazı soru işaretleri olduğu için hemen yazmak istemedim. Dün tadına baktık ve lezzeti gelmeye başlamış, sanırım 1 hafta içinde kıtır kıtır yenilecek kıvama gelecek.
Bu durumdan anladıklarım şunlardır;
1) Her yiğidin turşu kuruşu farklıdır.
2) Çok fazla detaya inersen işin içinden çıkamazsın.
3) Turşu kurmak bir sanattır. Öyle herkes kuramaz.
4) Turşu yapacağım derken, turşunuz çıkar.

Neyse ben size kendi karışık turşu tarifimi veriyorum. Gelişmeleride aktararak, yumuşama var mı? Küflenme var mı?, kötü koku varmı? gibi sorulara yanıtlar bulup, çözümler arayacağız.

Geri
Üst Alt