Neler yeni
  • ☼ FLaTCaST ELELE'YE FACEBOOK , RESMİM.NET , HIZLIRESİM.COM , TİNYPİC.COM , PİC-UPLOAD.DE , DİRECTUPLOAD.NET aracılığı ile resim, gif vb. görseller kesinlikle eklenmemesi önemle rica olunur. Eklendiği an görevli arkadaşlar tarafından silinecektir!!! ☼

PRoFeSSioNaL

Kurucu Başkan
Web sitesi
www.flatcastelele.com
Yazılım sektöründe ilerlemek isteyen tüm arkadaşlar mutlaka okumalıdır.

Sizlere öncelikle, "program nedir?" sorusunun yanıtını anlatmak istiyorum.

Program: Bilgisayarın bir işlevi yapması için tasarlanmış komutlar zinciridir. Günümüzde bilgisayar büyük bir yer almıştır bu yüzden bu sektörde çalışmak isteyen kişiler işlerini daha düzenli ve hızlı yapmak zorundadırlar buda bilgisayarı ne kadar iyi kullandığımıza bağlıdır. Bunun için çeşitli programları kullanırız.

Program, bilgisayarın belli bir işi yapması için tasarlanan komutların tümüdür. Kullanım amaçları ve yerlerine göre birçok değişik program türü vardır.

Sistem programları: Her program, bir işletim sistemi üzerinde çalışır. İşletim sistemi, diğer programların çalışması için gerekli olan kaynakları ve ortamı sağlar.

Sürücüler: İşletim sistemi ile donanım aygıtları arasında iletişim sağlayan programlardır. Klavye ile yazılan yazıların algılanması için, klavyenin sürücü programı kullanılır.

Uygulamalar: İşletim sistemi üzerinde çalışan, kullanıcıların ihtiyaç duyduğu işlevleri sağlayan programlardır.

Örneğin; Bir İnternet sunucusnu gezmek için bir web browser kullanırız.Bu uygulama, işletim sistemine sitenin istenilen sayfadaki yazı ve resimleri almasını ister. İşletim sistemi, ağ kartıyla (Ethernet) sürücü programı sayesinde internet sitesinin sunucusuna isteği gönderir.

Veri girişi: Program, kullanıcıların veri girmesi ile başlar. Girilen veriler daha sonra işlenmek üzere hafızada saklanır.

İşlem: Veriler, programın yazılma şekline göre belirli işlemden geçirilir.

Sonuç: İşlenen veriler kullanıcıya aktarılır.

Programcı kimdir?

Belirli işlevlere sahip programlar geliştirir. Kullanılan teknolojiyi, platformu iyi tanıması gerekir.

Programcı toplam 3 grupta incelenir:

Mimar: Programların yazılması için gerekli teknolojileri belirler.

Geliştirici: Programı yazan kişidir.

Analist: Programın geliştirilmesi aşamasında, hatanın kaynaklarını bulan ve geliştiricilere raporlayan kişi programcıdır.

Geri
Üst Alt